سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
فلسفه نذری دادن در ایام محرم
loading...

iranhfc

alipour بازدید : 10 شنبه 28 مهر 1397 زمان : 10:03
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر


پخت نذری در ماه محرم آنقدر بساطش داغ می باشد که در برخی از محلات، مردم به علاقه چشیدن غذای نذری، ساعت ها ایستادن در صف‌های طولانی را به جان می‌خرند . پختن غذای نذری در ماه محرم یا این که غذای محرم یکی از سنت‌های قشنگ و نیکو مسلمانان و به خصوص مردم جمهوری اسلامی ایران در روز ها محرم و صفر می باشد . در این ایام، اشخاص به چهره گروهی در هیئت‌ها و مساجد و چه بسا حیاط منازل به پخت غذای محرم مشغول می شوند . از جمله مشهورترین انواع غذای نذری یا این که غذای محرم می‌توان به خورشت قیمه، قورمه سبزی، عدس پلو، زرشک پلو با مرغ، پخت اشکال حلیم، آش، شله زرد و حلوا اشاره کرد .

فلسفه
نذری دادن در روزها محرم پخت غذای نذری به صورت گونه جمعی یکی از زیبایی‌های این روزها می‌باشد که این وظیفه طاقت فرسا و اصلی معمولا به عهده مردان خانواده و یا این که آشپزهای ماهر و با سابقه هست . اما آن‌گاه از پخت آن نوبت به زنان خوش‌ذوق و هنرمند ایرانی می‌رسد که با خلاقیت و ظرافت، به تزیین غذای محرم و تزیین غذای نذری درگیر میگردند تا آنچه با زحمت و با نیت منزه تهیه شده، با شایسته ترین شکل ممکن به دست عزادران حسینی برسد .

از ویژگی‌های بازر غذای محرم به کار گیری از شایسته ترین و مرغوب‌ترین مواد اول برای پخت غذای نذری است . معمولا برای تهیه و تنظیم و تزیین غذای محرم، در مصرف زعفران و گونه های ادویه‌جات صرفه‌جویی نمیشود و آشپزها با اختیاراتی که صاحب نذر به آنها می‌دهد، برای تهیه و تزیین طعام سنگ تمام می گذارند . معمولا برای طبخ غذای نذری گوشتی از شایسته ترین و تازه‌ترین گوشت گوسفند و به اندازه فراوان به کار گیری می شود . علاوه بر این، صرف غذای نذری امام حسین پس از مراسم و در عده عزاداران حال و هوای خاص خویش را داراست که در به یادماندنی‌شدن غذای محرم تاثیر عمده‌ای دارااست .

مردم کشور ایران هر ساله با برپا کردن هیئتها و توکل ها، عزاداریهای آیینی زیادی دارند و با پخش نذری میان مردم، سنت شریک شدن در نذری همدیگر را جدای از اکثر کردن خلوص نیت آن، یک روند اجتماعی و آرم یک فعالیت گروهی می کنند .

نذر
کردن و فرهنگ و تمدن دینی
نذری و نذری دادن تداعی کننده ارزشهای اجتماعی مثل برابری، تعاون، اتحاد، نظم، تعادل و توازن است؛ همکاری مردان و زنان برای نذری دادن و در کنار نیز بودن آنها هنگام طبخ نذری، آرم مساوات و برابری نسبی زنان و مردان در میدان معاش هست . مراسم نذری دادن تیم ای از ارزشهای انسانی و اسلامی است که در کنار همکاری و صلح و آشتی مردم، نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید و سنتهای ماست . این مدل مراسم نذری، نشان از عواطف و خلقیات و در معنایی کامل، نام و نشان انسانی مردم دارد و از ویژگیهای شاخصی هست که در فرهنگ و تمدن و رسوم کلیه مردم به دیده می آید تا جایگاه اعتقادات و باورهای مذهبی در بسیاری از آداب و رسوم آنها را به نمایش بگذارد .

نذر
در همگی ادیان الهی وجود دارد
نذر در همه ادیان یکتاپرست الهی وجود داراست و قضیه دقت بوده است؛ به طور مثال عمران پیامبر نذر می کند که دخترش خادم عبادتگاه شود . شاید بتوان نذرها را وسیله ای برای یک صدایی مسلمانها در ابتدای دستور و آن گاه اتحاد یکتاپرستان و کفرستیزان قرار داد؛ این حادثه تا حدود متعددی در سال های اخیر در باطن مرز و بوم و هم خارج از مرزها دربین مسلمانان رخ داده هست . برخی از ارامنه و زرتشتیان به حضرت ابوالفضل(ع) و اباعبدالله الحسین(ع) ارادت ویژه ای دارا‌هستند و هر ساله از قند و چای هیئتهای مسلمان تا یک سری رأس گوسفند نذر می نمایند . ارامنه اصفهان و دیگر شهرهای ارمنی نشین نیز نقشی ارزنده در این عزاداریها و نذورات دارا هستند که نشان از بزرگی و کرامت شهدای مظلوم واقعه کربلا و روز عاشوراست . زرتشتیان تهران و یزد و یک سری نقطه دیگر کشور هم شرکت کردن دورازشوخی و عاشقانه ای در نذورات و عزاداریهای سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) دارا‌هستند .

خیر
کسی دعوت می کند نه کسی انتظار دعوت شدن دارد
صحنه نیز زدن غذای نذری، از آن خاطره هایی میباشد که هیچ وقت از خاطر آدمی نمی رود؛ آن لحظه، آدم رازی در دل دارد که با امام(ع) و خدای خویش در دربین می گذارد و به نیت بر آورده شدن، نذری را نیز می زند؛ اما ممکن است خصوصیت حساس این اتفاق، یعنی توشه گذاشتن دیگی برای تعداد متعددی بشر که به عاملی مشترک و برای عرض ارادتی توده گردیده اند، در این می‌باشد که برای این مهمانی، خیر کسی دعوت می کند نه کسی توقع دعوت شدن دارااست . همه و تمامی چه بسا مالک نذر، خودشان نیز مهمان مجلس امامشان(ع) شده اند، این نذری دادن بر مبنا نیت یک نفر صورت گرفته ولی یک جمع با تمام وجود، پای دیگ و یا این که دیگهای نذری می ایستند و از تنظیم مواد نخستین آن گرفته تا توزیع نذری از هیچ کمکی دریغ نمی نمایند .

با
نیز بودن یک عده نیز عقیده
در شهرهای گرانقدر خیلی ناچیز پیش می آید که همگی اقوام و آشنایان در طول سال به دور نیز توده شوند و همدیگر را ببینند ولی نذری، به خصوص نذریهایی که هر سال در روزها ماه محرم و یا این که ماههای دیگر پخته می شود، یک عذروبهانه خوب برای گذراندن اوقات بیشتری کنار یک توده هم عقیده میباشد . نذری پختن یک کارگروهی است، کاری که درست انجام شدنش یک همکاری و هماهنگی یک‌سری نفره را می طلبد، نذری پختن هم برای کوچکترها و نیز برای بزرگترها یک تمرین صحیح برای انجام عمل گروهی میباشد . اصلاً همین که در نذری دادن، کسی از کسی انتظار ندارد، خودش حسابی می ‌تواند حال بشر را عالی نماید . آدمهایی که در روزهای معمول سال برای انجام دادن بخش اعظم کارهایشان تفکر این می‌باشند که در پیش‌رو آن کار چه چیزی نصیبشان می ‌شود، موقع پختن نذری، آستینشان را بالا می ‌زنند و می‌ ایستند پای دیگ؛ این "بی ‌دریغ امداد کردن" سبب ساز می ‌شود که آدم احساس نماید در اکنون انجام کاری است که مادیات در آن جایی ندارد . پختن نذری یک عمل معمولی نیست؛ معمولاً در روزهای دیگر سال هر کسی برای خودش و خانواده اش خوراک تهیه می‌کند، اما موقع نذری دادن موضوع کاملاً مختلف می‌باشد .

بیماری آلزایمر
نذورات معنوی
در بین انواع نذورات، کمتر به نذرهای معنوی نظیر روزه، ختم قرآن، ذکر صلوات و نظیر ان ها توجه گردیده است، در حالی که همه اینها هم می تواند از موردها نذر باشد که به طور حتم، تأثیر اکثری در پاک کردن نفس و ارتقای روحی انسانها خواهد داشت . به هر اکنون در هر محفلی که دیگی به نیت آقا بر اجاق‌گاز گذارده شود، شمعی در دل سقاخانه ای افروخته شود و یا باران اشکی بر کویر نوع هایمان بنشیند، در حقیقت چراغ دوراندیشی واضح گردیده است؛ کلیه این نذرها برای شفای جسمانی نیست و گاه می بایست نذر کنیم که شفای معنوی پیدا کرده و حقیقت را از غیرحقیقت تشخیص دهیم . واضح میباشد که گهگاه از روی چشم و نیز چشمی ها، جاری شد و پاش هایی شده و سفره هایی پهن می شود که پای آن فقرا و اشخاص مستحق نمی نشینند . خوبتر می‌باشد در قوانینی که نزاع قابل انعطاف از سوی بیگانگان طراحی شده، عمده نذرهایمان به سوی تولیدها فرهنگی سوق داده شود تا جوان ها جامعه نسبت به نهضت اباعبدالله(ع) با خبر شده و تربیت عاشورایی داشته باشند .

احتمالا شایسته ترین نذرها همین باشد که برای ارتقای فرهنگ عاشورایی در جامعه نذر شود؛ در میان جماعت عزادار، کتابهای پر رنگ عاشورایی توزیع شود، لوح فشرده سخنرانیهای تفکربرانگیز هدیه داده شود . همین دوام فرهنگ عاشورایی بوده که سوگواری برای کاروان حسین(ع) را اضطراری کرده، ائمه(ع) نیز بر عزاداری برای جدشان امام حسین(ع) اصرار داشته اند؛ پس مبنا حرکتهای مردم باید این باشد که با زندگی و رهنمودهای اهل بیت(ع) آشنا شوند که متأسفانه گهگاه حس می شود که این هدف فراموش گردیده است . ولی پرداختن به این مسائل، به معنای تقلیل شعف حسینی نیست، بلکه اصرار بر این می باشد که از شعف حسینی به معرفت حسینی رسیده و جوانان و مردم جمهوری اسلامی ایران زمین، بیشتر از پیشین با اهداف قیام حسینی آشنا شوند . نذری دادن ارزش‌های انسانی و اسلامی بخش اعظمی دارد، نشان دهنده همیاری و همکاری مردم با یکدیگر است و هم نشان دهنده فرهنگ، آداب و رسوم و عقاید و سنت‌های ایرانیان است . البته به مرور مقطع برخی آداب و رسوم در مورد نذری دادن تغییر تحول پیدا کرد .
این روزها نذری دادن نیز با دیده و نیز چشمی یار می‌باشد بیان کننده برخی افراد نیت قلبی و باور خالص خود را فراموش کرده اند و صرفا برای این نذری می دهند تا در یک رقابت شرکت نمایند و خود را به صورت دیگر افراد بکشند!
تغییر و تحول آیین نذری دادن در روزها سوگواری امام حسین(ع) برای همگان واضح و قابل لمس هست . اگر در ده سال اولیه محرم به عزاداری در توکل های بالای شهر برویم تماما متوجه می شویم که چه تفاوت فاحشی در میان نذری دادن های دیر باز و اکنون وجود دارد . قصدمان زیر سوال بردن شخص یا این که افرادی نیست ولی می بایست واقعیت های مو جود در اجتماع به نوعی گوشزد شود . متاسفانه برخی افراد ثروتمند جامعه که دارای اسم و رسم نیز هستند دچار نوعی فخرفروشی کاذب شده اند و می خواهند در تمامی جا و ذیل هر قوانینی خود را فراتر و خوبتر از سایر افراد نشان دهند . احتمالا از لحاظ آن ها نیت شان خوبی و عالی باشد البته از روءیت کرد سایرافراد که شاهد و ناظر می‌باشند تفاوت ها خوبتر چشم می شود . روی کلام مان با کسانی می‌باشد که هزینه های مضاعف بالایی برای نذر خود متحمل می شوند ولی گویا نمی دانند چه طور و در کجای شهر نذر خود را میان مردم تقسیم نمایند .

دیدن صف های طولانی نذری و تلاش هر بیشتر اشخاص برای نذری دریافت کردن اکثر جای تاسف دارااست . چرا که توده ای از اشخاص فقط به دنبال این می‌باشند که در ایام تعطیلی محرم طبقات فریزر خویش را با ظروف نذری پُر کنند و تا یک‌سری هفته غذای نذری بخورند . می توان اذعان کرد نذری دادن صرفا به توزیع مواد خوراکی محدود نمیشود بلکه می‌توان با تسری دادن این سنت به نذرهای معنوی نظیر روزه، ختم قرآن، ذکر صلوات هم در پاک کردن نفس و ارتقای روحی عزاداران تاثیر اکثری داشت . در حقیقت لامپ تدبیر روشن شده است؛ تا در این روز ها هم پا با شورمان فهم و معرفت اهل بیت طهارت و عصمت و طهارت را اکثر در یابیم . امید داریم کسانی که قصد و نیت معنوی بالایی دارا هستند حیث بیشتری بر ذیل دستان اجتماع داشته باشند .

ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 33
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 43
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 58
 • بازدید ماه : 183
 • بازدید سال : 183
 • بازدید کلی : 613
 • کدهای اختصاصی