سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
تاریخچه ساندویچ در ایران
loading...

iranhfc

alipour بازدید : 17 چهارشنبه 18 مهر 1397 زمان : 10:45
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر
راهى فرنگستان شد ، هیچ ایرانى خیر نامى از ساندویچ شنیده خیر آن را تناول کرده بود .
گرچه
در ایران دوره ساسانی غذایی حاضرى به نام بزم آورد یا این که خامیزگ (گوشت دودى گوساله) متداول بود که شاهان در سفرهاى جنگى مى خوردند و خامیزگ گوشت نیمه پزى بود که آن را لاى نان گذارده صرف مى کردند ، البته از ساندویچ در جمهوری اسلامی ایران اثرى نبود و تنها اروپایى ها مى دانستند .

یک قرن پیش از میلاد مسیح یک خاخام یهودی به نام Hillel the Elder ، قطعاتی از گوشن خوک را در خمیر نان فطیر قرار می اعطا کرد و می خورد ، وی احتمالا اول شکل ابتدایی ساندویچ را صحیح می کرد . در قرن ۱۸ میلادى یک کنت قمارباز انگلیسى از بس به قمار و ورق علاقه داشت ، دستور مى بخشید غذاى گوشتى وی را به صورت حاضرى و لاى نان گذاشته راز میز قمار بیاورند که مجبور نباشد برای تناول کردن خوراک لختى میز قمار را ترک کند . (اسم این کنت جان مونتاگ John Montague بود ، ماجرا نیز در حول و حوش سال ۱۷۶۲ اتفاق افتاده است .جان مونتاگ ، در معاش فردی آدم چندان موفقی فقدان . همسر اول زمینه عشق اش به علت بیماری درگذشت و همسر دومش که یک خواننده اپرا بود به وسیلبه خواستگار حسودش کشته شد . علاوه بر این او یکی از حامیان جیمز کوک -کاشف دریایی معروف- بود ، طوری که جیمز کوک نام جزیره ها هاوائی را در اصل جزیره‌ها ساندویچ گذارده بود .)

البته
ناصرالدین فرمان روا در جلد سوم کتاب خاطرات مهاجرت سوم فرنگستان خود به صراحت مى نویسد با وجود اینکه در ترن آلمان که وی را از برلین به سوى یکى از شهرهاى آن سرزمین مى برده در انتظار آوردن سینى غذا بود اما مهمانداران یک بسته که عبارت از نان دراز لوله اى بوده اواسط آن گوشت سرد قرار داشته به او نثار کرده و یک بطرى شربت نیز براى رفع تشنگى کنار آن بسته کوچک نان وگوشت به وی داده اند و سلطان از این غذای مختصر و محقر فراوان تعجب کرده می باشد .

روس های تزاری در پذیرایى هایى که از خود و بقیه افراد مى کرده اند زاکوسکى (اوردور) مشتمل بر اشکال غذاهاى سرد مثل کالباس، سوسیس ، ژامبون، گونه های سالادهاى سیب زمینى و الویه (با روغن زیتون)، ماهى کیلکا، ماهى ساردین و ماهى سپید و کفال، لوبیا یخته سرد و امثال آن رمز میز حاضر مى کرده و بعد شام اصلى را رمز میز مى آورده اند .

ساندویچ
خوردن درایران رایج نبوده فقط قزاق هایى که جلوى در سفارتخانه ها و اماکن دولتى و خانه اعیان و اشراف شیفت مى داده اند راز ظهر دیزى آبگوشت سربازخانه را که براى آن ها مى آورده اند ابتدا آب آن را در بادیه اى ریخته، نان سنگک در آن ترید کرده با قاشق یا دست مى خورده اند . سپس خویش گوشت و سیب زمینى و نخود و لوبیا و لیموعمانى و گوجه فرنگى و پیاز داخل دیزی را با گوشت کوب سفت کوبیده آن را لاى یک نان سنگک دو آتشه خشخاش زده تبارک لوله کرده سرازیرکرده قطعات پیاز را هم با رمز نیزه ریز کرده روى گوشت کوبیده ریخته، نان سنگ را به رخ لوله اى در آورده با لقمه هاى کله گربه ای نان و گوشت مزبور را که چاشنی و دارچین متعددی هم روی آن مى ریخته اند، مى خوردند .

ورود
سوسیس و کالباس به ایران
پس از انقلاب کمونیستى در شوروی ۱۹۱۷/۱۲۹۶ عده زیا دى از ارمنیان روسیه و نیز روس هاى سفید یا مخالف انقلاب به کشور ایران سرازیر شدند . کالباس، سوسیس، ژامبون از مواد غذایى موضوع علاقه شدید روس ها و ارامنه می‌باشد . تهیه و تنظیم کالباس به رخ کنونى ولی به شکل دستى وسنتى ازدوران فراوان دیرباز در یونان و سپس روم و اروپاى قرون وسطى و تازه همگانی بوده و با سیر و نمک و پس از کشف جزایر ملوک چین و هند با اشکال چاشنى ها آن را خوشمزه مى کرده اند .

ارمنیان و روس هاى سفیدی که به کشور ایران آمدند و در گیلان و مازندران و استرآباد و تهران ساکن شدند با دقت به خوک هاى اهلى و وحشى در شمال کشور ایران و گرازهاى سانگله که ولی گوشت آن‌ها در اروپا مرغوب نمی‌باشد ، استارت به تهیه و تنظیم کالباس و سوسیس و ژامبون کردند، آقایان آرزومان و میکاییلیان دو بدن از ارمنیان مهاجر به جمهوری اسلامی ایران کارگاه هایى در آغاز در گیلان و سپس در تهران تاسیس کردند و آغاز به تهیه کالباس و سوسیس و ژامبون کردند .

تا آن بازه اروپاییان مقیم تهران این مواد گوشتى را از قوطى هاى کنسرو که از ارویا به کشور ایران رسول مى شد بیرون آورده مى خوردند ، ولی به زودی تولید ها ایران زمینه قبول خاطرشان قرار گرفت و دو مؤسسه آرزومانیان و میکاییلیان به کارخانه هاى بزرگى تبدیل شدند . آوازه کالباس وسوسیس و ژامبون ایران بدان حد بود که در جنگ دوم جهانى پس از اشغال ایران، انگلیسى ها به طور رسمی و طى طومار ای درخواست موافقت با صدور تعدادی بدن کالباس و سوسیس کشور ایران را به خارج برای رفع نیاز سربازان انگلیسى در آفریقا و خاور نزدیک کردند که ورقه ها آن جانور هست .

نخستین
ساندویچ فروشى هاى ایران
از زمان پیکار دوم به آن گاه اولین ساندویچ فروش ها در تهران و آنگاه در طول ۱۰ سال در شهرستان ها بهره برداری شدند که موفق کارکنان آن ها ارمنى بودند .
نخستین بار در خیابان استانبول یا این که استامبول تهران یک‌سری مغازه که ماهی و ماهی دودی و لوله هاى کالباس مى فروختند ساندویچ عرضه کردند که بهای آن دانه ای پنج قران بود . نان بولکا (سفید بامزه ترشى خمیر)، خیارشور حلبى تبریز، کمى کره که به نان مى مالیدند وچند برگ جعفرى نو خرد کرده . "مغازه خزر" در وعظ میکرد بتداى خیابان استانبول پس از چهار خط مش فردوسى- استانبول- نادرى در پاساژى واقع بود و مدتی آن‌گاه در طبقه زیرین آن رستورانى افتتاح شد که در آنجا یک سری گونه خوراک از گزاره سوسیس سرخ کرده یا مغز گوسفند یا کتلت یا این که ماهى ازون برون یا این که شیر ماهى را یار با عده اى از سیب زمینى پوره خوشمزه که روى غذا و سیب زمینى سس گوجه فرنگى یا کچاپ هم مى ریختند به بهای نازل هر پرس شش قران و بعدها ۱۲ ریال و در دهه چهل ۱۸ ریال! عرضه مى کردند .

آنجا محل توده شدن و حرف بیان کردن و وقت گذراندن شعرا، نویسندگان ، خبر نامه نگاران و دانشجویان و علم آموزان کلاس هاى بالاى مدرسه های متوسطه بود . دانشجو ها دانشکده افسرى تهران هر شبکه های اجتماعی جمعه در خزر در طبقه بالاى بیسترو اجتماع مى کردند و با خریدن یک لوله بلند و باریک کالباس که آن را با نان بولکا (سفید) و خیارشور و گوجه فرنگى مى خوردند عیشى شاهانه رویه می انداختند . تعدادی صاحب بیسترو ارمنیانى قانع، کریم ومهربان و خونسرد بودند ، با خوشرویى و قناعت مقدم جوانان را مى پذیرفتند . شبکه‌های‌اجتماعی جمعه در ساندویچ فروشى هاى خیابان هاى استانبول و نادرى و لاله زار و لاله زارنو غلغله اى بود .

دانشجو یان دانشکده افسرى ارتش به ویژه از مشتریان بامسئولیت ساندویچ فروش های لاله زار تازه بودند چون آنان در طول هفته هر روز ناهار ساچمه پلو (عدس پلو) ، علف پلو ( سبزی پلو) ، آش گل گیوه (آش کشک) طاس کباب ، راگو ، قیمه پلو ، چلوخورش علف کالج (قرمه سبزی) و کتلت هایی که از سفتی و رنج شباهت به خشت پاره داشت خورده و شبکه های اجتماعی جمعه میل داشتند ساندویچ کالباس و سوسیس بخورند .
آن ها هر دو سه نفر بدور یک لوله نیم مترى کالباس سیردار توده گردیده قطعات بریده آن را با رغبت و اشتهای زیادى همپا نان بولکاى ترش مزه و گوجه فرنگى و خیارشور به معده مى فرستادند . آن بازه زمانی از سس ساندویچ اثرى کمبود و به جاى آن ساندویچ فروش ها در غایت سخاوت یه خرده کره اعلا لاى نان مى مالیدند .

در زمینه‌ی رخیابان فرمان روا آباد (جمهورى) دکه ساندویچ فروشى اسلامى جمع و جورى بود که به جاى کالباس، کوکو، کتلت و تخم مرغ لاى نان مى گذاشت و عمل او هم بسیار گرفته بود . ساندویچ از سال های حدود ۱۳۳۵ به شهرستان ها نیز انتقال یافت .

رفتن
به ساندویچ فروشى و بى آبرویى
در سال هاى اول اشخاص با شخصیت و آبرومند رفتن به ساندویچ فروشى ها را دون شأن مى دیدند و حداکثر رضایت مى دادند به چلوکبابى و چلوخورشتى بروند . به عبارتی طور که در خصوص ر زمان ناصرى نیز رفتن به رستوران و چلوکبابى کارى بر خلاف آبرو تلقى مى شد و مى گفتند فلانی سفره درست و حسابى ندارد که به دکه نان وکباب یا این که فروشگاه چلوکبابى مى رود ولی قلیل اندک رفتن به مغازه ساندویچ فروشى مرسوم شد و روز جاری بسیا رى از خانم ها و آقایان و جوانان تناول کردن ساندویچ را بر صرف طعام در منزل ترجیح می ددهند . چه بسا در حدود سال های ده سال ۴۰ گفته مى شد که تعداد کارگران ساندویچ فروشى ها فقط در شهرستان رشت به ۱۶۰۰۰ بدن رسیده هست .

در ده سال ۱۳۴۰ در بلوار کشاورز که ا بتدا بلوار الیزابت دوم نام دا شت یک ساندویچ فروشى بلندمرتبه به اسم ۴۴۴ بهره برداری گردیده بود . نام فروشنده خوش خوی و خنده روى آن به اسم على آقا را کسى نمى دانست و او را علی آقا ۴۴۴ می خواندند .
على آقا که حتى بعدا معلوم نشد نام خانوادگیش چه می باشد و برادرش آقا داوود از ساندویچ فروشان پیروز تهران بودند و سال ها توده متعددی دوست داشتند به فروشگاه ۴۴۴ بروند و ساندویم ۴۴۴ بخورند .

على آقا بعد ها خویش مستقلا فروشگاهى در سه رویه تخت جمشید (طالقانى) روز جاری افتتاح کرد که مشتری بر آن می جوشید . ساندویچ کتلت، کالباس، سوسیس و نیز لوبیا پخته پر از پیاز داغ و گونه های چاشنى های برادران مزبور درتهران سال های ده سال ۱۳۵۰ آوازه زیادی یافته بود .
همین طور ساندویچ سالاد الویه، مغز و گویش آنها… افسوس که على آقا در صورتیکه زنده مى ماند به دور فقدان یک سلسله مغازه هاى زنجیره ااى فست فود تأسیس کند ، در جوانى مرد و آن گاه از او مغازه اش از نیز پاشید .
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 33
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 41
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 56
 • بازدید ماه : 181
 • بازدید سال : 181
 • بازدید کلی : 611
 • کدهای اختصاصی